A szója gyakori és rejtett forrásai
A szója-mentes étrend azt jelenti, hogy kerüljük azokat az ételeket, amelyek ismertek szója tartalmukról, mint például a szójaszósz, szójabab és a tofu. Azonban a szója sok más, kevésbé nyilvánvaló ételben is megtalálható, mint például a feldolgozott ételekben, tejhelyettesítőkben, panírozott ételekben és gabonafélékben.
Azok az élelmiszerek, amelyek szóját tartalmaznak, nem mindig tartalmazzák a “szója” szót a termék címkéjén. Ez megnehezítheti a bevásárlást vagy az étteremben való étkezést, ha szója allergiája van, vagy más okból kívánja kizárni a szóját az étrendjéből. A vegetáriánusok és a vegánok különösen nehezen találhatják meg a megfelelő ételeket.
Ez a cikk felsorolja a szója gyakori és kevésbé gyakori forrásait (beleértve a nem élelmiszer forrásokat is) és a legjobb alternatívákat, ha szója-mentes étrendet követ. A cikk továbbá ismerteti a szója rejtett forrásait és azt, hogyan ismerhetjük fel őket a termékcímkéken.
Az alábbi élelmiszerekben előfordulhat szója
A szója gyakori összetevője sok ázsiai konyhának, de nehéz lehet felismerni az étlapon. Fontos tudni, hogy az alábbi tételek szóját tartalmaznak, és kerülni kell őket, ha szója allergiája van (FoodData Central Database.):
- Csírázott bab
- Edamame bab
- Kinako
- Miso
- Natto
- Nimame
- Okara
- Shoyu
- Szójaszósz
- Szója
- Szójatúró
- Szójagranulátum
- Tamari
- Tempeh
- Teriyaki szósz
- Tofu
- Yuba
Szója-alapú Összetevők
Nem mindig egyszerű felismerni a szója jelenlétét egy címkén, mivel más szavakat használnak helyettük. Ezek a feldolgozott összetevők szója-alapúak (Soy preparations are potentially dangerous factors in the course of a food allergy.):
- Hidrolizált szójafehérje
- Mono- és digliceridek
- Mononátrium-glutamát (MSG)
- Texturált zöldségfehérje (TVP)
Vannak más összetevők is, amelyek tartalmazhatnak vagy nem tartalmaznak szóját. Fontos a termék gyártójával kapcsolatba lépni, hogy megtudjuk az összetevő forrását. Ezek közé tartoznak:
- Töltőanyagok
- Hidrolizált növényi fehérje (HPP)
- Hidrolizált zöldségfehérje (HVP)
- Arab gumi
- Guar gumi
- Lecitin
- Vegyes tokoférol
- “Természetes ízesítés”
- Stabilizátor
- Sűrítőanyag
- Zöldség gumi, keményítő, rövidítés vagy olaj
- E-vitamin
Ételek, Melyek Tartalmazhatnak Szóját
Meglehet, hogy meglepődik, amikor megtudja, hogy számos gyakori étel gyakran tartalmaz valamilyen formában szóját. Ha nem tud teljes összetevő listát beszerezni, fontos különösen óvatosnak lenni ezek fogyasztásakor (FoodData Central Database.):
- Ázsiai ételek
- Sütemények és sütési keverékek
- Húsleves kocka
- Cukorka
- Gabonafélék
- Csirkehúsleves
- Csirke (nyers vagy főtt) csirkehúslevessel feldolgozva
- Csokoládé
- Felvágottak, melyek hidrolizált szójafehérjét tartalmaznak
- Energia szeletek vagy műzlis szeletek
- Hamburger hús szójafehérje töltelékkel
- Hamburger zsemle hozzáadott szójaliszttel
- Tejtermék utánzatok
- Csecsemő tápszer
- Margarin
- Majonéz
- Táplálék-kiegészítő
- Mogyoróvaj és mogyoróvaj helyettesítők
- Fehérjeporok, melyek szójafehérje port tartalmaznak
- Szószok, mártások és levesek
- Kolbászok és virslik szójafehérje töltelékkel
- Turmixok
- Zöldséghúsleves
- Vegetáriánus húspótlók
A Konyhán Túl
Legyen tudatában a rejtett szójaforrásoknak, amelyek a gyógyszeres szekrényében, zuhanykosarában vagy a ház körül lehetnek. A szója olyan dolgokban is megtalálható, mint az ajakbalzsam és a kozmetikumok. Ezeknek a termékeknek az alapos áttekintése segíthet elkerülni a váratlan reakciót.
Allergiás Keresztreaktivitás
Az élelmiszer-keresztreaktivitás akkor fordul elő, amikor egy ételben lévő reaktív anyag hasonló egy másik ételben található összetevőhöz. Például néhány mogyoróallergiás ember allergiás lehet a szójafehérjére is. Azok, akik szójaallergiásak, kereszt reakciót válthatnak ki a mogyoróval vagy más hüvelyesekkel, mint például a bab vagy a borsó. Anafilaxia és egyéb allergiás reakciók az élelmiszerekre: globális kihívás.
Bár a szója allergia általában kevésbé súlyos, mint más élelmiszer-allergének, a mogyoróval való keresztreaktivitás növelheti a súlyosságát. Néhány tanulmány súlyos allergiás reakciókat jelentett mogyoróallergiás embereknél (4).
Ezzel együtt, a legtöbb, szójaallergiával élő ember biztonságosan tolerálja a többi hüvelyesfélét, mivel a hüvelyesek családjában több mint 30 faj található.
Mégis, ne feltételezze, hogy allergiás a babok és hüvelyesek széles kategóriájára csak azért, mert szója vagy mogyoró allergiája van. Ezeknek az ételeknek az indokolatlan korlátozása táplálkozási hiányhoz vezethet.
Szója Allergia GYermekeknél
A szójafehérje emésztési zavart okozhat gyermekkorban, amelyet élelmiszer-fehérje által kiváltott enterokolitisz szindrómának (FPIES) neveznek. A csecsemők hasonló tüneteket kaphatnak a tehéntej fehérjétől, amelyet tehéntej fehérje által kiváltott enterokolitiszként ismernek (5).
A 2018-ban a World Allergy Organization Journal által közzétett tanulmány szerint a tehéntejre allergiás csecsemők 10-14%-a reakciót fejleszt ki, amikor szójaalapú csecsemőtápszert kapnak (6).
Vannak specializált csecsemőtápszerek, úgynevezett “hidrolizált” és “elemi” tápszerek, amelyeket akkor lehet használni, ha a csecsemő nem tolerálja a szója- és tej alapú tápszereket. Ez a táplálkozás specializált területe, amely orvossal és/vagy gyermek táplálkozási szakértővel való konzultációt igényel.
Jelenlegi Ajánlások
A jelenlegi kutatások alapján a szakértők javasolják, hogy a tehéntej-allergiás csecsemőknek intenzíven hidrolizált tehéntej fehérje tápszert adjanak (amelyben a tejfehérjék lebomlanak) szója tápszer helyett (6).
Fehérje Alternatívák Szója-mentes Étrendhez
Ha szójaallergiája van, kerülnie kell a tofut és a tempeht, amelyek a legtöbb texturált zöldségfehérje húspótlóban és sok vegetáriánus kényelmi ételben megtalálhatók.
Ehelyett választhat az alábbi nyolc magas fehérjetartalmú étel közül (mind vegetáriánus-barát) (1):
- Tej és tojás: A lakto-ovo-vegetáriánusok ezeket használják fehérje és B-12-vitamin forrásként. Azonban a tej és a tojás is gyakori allergének, és néhány ember érzékeny lehet rájuk a szójával együtt.
- Bab: Egy bögre főtt fekete bab 15 gramm fehérjét tartalmaz. Sokféle olcsó fehérje, vas, folsav és magnézium forrást élvezhet.
- Diófélék: A diófélék gyakori allergének, így nem mindenki fogyaszthatja őket. Ugyanakkor gazdagok fehérjében és olyan tápanyagokban, mint az E-vitamin és a foszfor.
- Seitan: Ez egy növényi alapú húspótló, amely búzaliszt gluténból készül. Csak ellenőrizze, hogy nincs-e hozzáadva szója.
- Quinoa: Ez az ősi inka gabona tartalmazza az összes aminosavat, így teljes fehérjeként szolgál. Egy bögre főtt quinoa 8 gramm fehérjét és sok rostot, magnéziumot és foszfort tartalmaz.
- Lenmag: Az őrölt lenmag egyszerű módja a fehérje és rost hozzáadásának egy turmixhoz, és süteményekbe is belesüthető.
- Zabkorpa: A korpa eltávolításra kerül a feldolgozott instant zabokból, de visszaadhatja a fehérje növelése érdekében vagy gazdag rostforrásként süteményekhez.
Mit Kell Tudni a Termékcímkézésről
Az Élelmiszer Allergén Címkézési és Fogyasztóvédelmi Törvény (FALCPA) előírja a gyártóknak, hogy a termékcímkéken egyszerű, könnyen érthető nyelven tüntessék fel a szója összetevőket (7).
Azonban a FALCPA nem kötelezi a gyártót, hogy a termékén, amely finomított szójaolajat és/vagy szójalecitint tartalmaz, a “tartalmaz szóját” feliratot tüntesse fel. Ennek oka, hogy a tanulmányok még nem mutatták ki, hogy ezekben az összetevőkben elegendő szójafehérje lenne ahhoz, hogy a legtöbb emberben allergiás reakciót váltsanak ki (8).
Ez nem jelenti azt, hogy azok, akik rendkívül érzékenyek a szójára, ne reagálnának még ezekre a nyomokban lévő mennyiségekre is.
Ezenkívül az irányelvek nem vonatkoznak a “nyers mezőgazdasági termékekre”, mint például gyümölcsökre, zöldségekre, tojásra, tejre, húsra vagy más természetes állapotban lévő élelmiszerekre. Mindezek lehetséges szójaforrások, beleértve a gyümölcsökön használt szója alapú viaszokat vagy kertészeti olajokat, valamint a feldolgozott csirkéket (7).
Néhány gyártó olyan kijelentéseket is felvehet az élelmiszer címkéjére, amelyek a szója keresztszennyeződésének lehetőségére utalnak. Ilyen kijelentések lehetnek például a “tartalmazhat szóját“, “szójával megosztott berendezésen gyártva” vagy “olyan létesítményben gyártva, ahol szóját is feldolgoznak”.
Mégis, ezek a figyelmeztetések önkéntesek és nem kötelezőek a FALCP szabályozás alapján (7).
Amennyiben szójaallergiája van, fontos, hogy alaposan olvassa el az élelmiszerek címkéit és legyen tudatában a rejtett szójaforrásoknak. Ha bizonytalan az összetevőkkel kapcsolatban, érdemes konzultálni egy egészségügyi szakemberrel vagy táplálkozási tanácsadóval.
csak kiváló minőségű forrásokat használunk, beleértve a szakértői lektorált tanulmányokat is, hogy alátámassza cikkeinkben szereplő tényeket.
- Amerikai Mezőgazdasági Minisztérium. FoodData központi adatbázis .
- Jedrusek-Golinska A, Piasecka-Kwiatkowska D, Zielinska P, Zielinska-Dawidziak M, Szymandera-Buszka K, Hes M. A szójakészítmények potenciálisan veszélyes tényezők az élelmiszer-allergia során . Élelmiszerek. 2019. december;8(12):655. doi:10.3390/foods8120655
- Cabanillas B, Jappe U, Novak N. Allergia földimogyoróra, szójababra és más hüvelyesekre: Az allergének jellemzésében, a feldolgozás stabilitásában és az IgE keresztreaktivitásában a közelmúltban elért eredmények . Mol Nutr Food Res. 2018;62(1) doi:10.1002/mnfr.201700446
- Reyes AJ, Hosein AS, Ramcharan K, Perot S. Anafilaxia és egyéb allergiás reakciók az élelmiszerekre: globális kihívás . BMJ Case Rep. 2020;13(5):e231425. doi:10.1136/bcr-2019-231425
- Berin MC. Az élelmiszer-fehérje által kiváltott enterocolitis szindróma immunpatofiziológiája . J Allergy Clin Immunol . 2015;135(5):1108–13. doi:10.1016/j.jaci.2014.12.1948
- Leonard SA, Pecora V, Fiocchi AG, Nowak-Wegrzyn A. Élelmiszerfehérje által kiváltott enterocolitis szindróma: az új irányelvek áttekintése . World Allergy Organ J. 2018;11(1):4. doi:10.1186/s40413-017-0182-z
- Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatal. 2004. évi élelmiszer-allergén címkézési és fogyasztóvédelmi törvény (FALCPA) .
- Mortensen A, Aguilar F, Crebelli R és munkatársai. A lecitinek (E 322) élelmiszer-adalékanyagként való újraértékelése . EFSA J. 2017 Apr;15(4):e04742. doi:10.2903/j.efsa.2017.4742